"СТОП за загадувањето - Save the Planet"

На 20 септември (петок) 2019 година нашата Гимназија традиционално и оваа година го одбележа „Светскиот ден на мирот“ со Парадата на мирот. Овогодинешното мото на парадата беше: "СТОП за загадувањето - Save the Planet" . Овој настан како и секоја година беше реализиран со поддршка од Првата детска амбасада во светот - Меѓаши.

На парадата учениците од нашата Гимназија заедно со нивните наставници парадираа низ градот, тргнувајќи од училишниот двор со бројни пароли испраќајки ја пораката „СТОП за загадувањето - Save the Planet". Парадата и оваа година беше поддржана од децата од градинките, ученици од другите училишта од градот и секако случајните минувачи. Се надеваме дека пораките кои ги испратија почитувачите на овој настан ќе ја подигнат свеста кај луѓето и ќе придонесат во заштитата на нашата планета Земја.

Вторник, 22 Октомври 2019 03:47