Гимназијалците избраа нов лидер

Гимназијалците избраа нов лидер Во изминатиов период од оваа учебна 2014/2015 година, главна активност на членовите на Средношколската заедница беа подготовките за н

Почетна Наставен план Проектни активности ПРОЕКТНА АКТИВНОСТ СПОРТ И СПОРТСКИ АКТИВНОСТИ ПЛАНИНАРЕЊЕ

Преку оваа проектна активност учениците имаат можност да се запознаат со планинарството како многу широк поим кој ги опфаќа сите човекови дејности директно или индиректно поврзани со сопственото чекорење во планинските предели.

Тоа не е бесцелно лутање по планините и освојуивање на планинските врвови, туку активности кои животот на современиот градски човек му го прават поздрав и поубав.

Одењето во природа и пешачењењто на чист планински воздух претставува активен одмор кој планинарот го исполнува со чувство на задоволство, го обогатува и освежува со нова емоционална

Планинарството за човекот во денешно време е најздрава физичка активност која се одвива во природа.Терминот планинарство е само поширок поим за бројни ак тивности и спортски дисциплини кои потпаѓаат под планинарство, а тоа се :

- спелеологија (наука која се занимава со проучување на подземните карстни форми – пештери)

- горски служби за спасување

- водечка служба (водачи)

- спортска ориентација (дел од планинарството кој опфаќа точно движење во просторот користејќи елементи во просторот, компас, карта)

- скијање

- алпинизам (највисок степен на достигнување во планинарството.Опфаќа движење по стрмни карпести и снежни делови на планините со цел освојување на највисоките врвови во светот.Алпинизмот претставува спој на физичката и ментална моќ на човекот).

Една од најчестите форми на планинарството се реализира и во нашата Гимназија преку излети и посети на лесно пристапни планини од страна на одговорните професори Петре Петрушевски и Зоран Јованов.Тоа најчесто претставува планинарење во поблиската околина, така што на учениците им се овозможува освен теоретски и практично да доживеат движење по маркирани планинарски патеки, ноќевање во планинарски дом и правилно однесување во него,употреба на соодветна исхрана, ориентација според природните појави и фактори со цел кај учениците да всадиме љубов кон планинарењето и природата.

Одговорни професори:

Петре Петрушевски