Access

Размена на ученици

razmena ucenici

Е-дневник

e dnevnik

Математички лавиринт

mat lab

ПОЧИТУВАНИ МАТУРАНТИ,

Испитната програма за матура по предметот Македонски јазик и литература Ви е достапна на ВЕБ-страницата на Бирото за развој на образованието: www.bro.gov.mk

Во прилог следат нереализираните предавања од темата: Современа македонска литература кои можете да ги преземете во PDF-формат:


Simple Picture Slideshow:
No images found in folder /home/gimkocor/public_html/images/stories/ucebna2019_2020/matura_mkj/pdf

1. Гане Тодоровски – животен пат и литературна дејност, анализа на песните: „Седум навраќања кон мотивот трепетлика“ и „Нерези“;

2. Матеја Матевски – животен пат и литературна дејност, поезијата на М. Матевски, анализа на пената „Ѕвона“;

3. Анте Поповски – животен пат и литературна дејност, поезијата на А. Поповски, анализа на поемата „Вардар“;

4. Петре М. Андреевски – животен пат и литературна дејност, аналитички коментар на романот „Пиреј“;

5. Коле Чашуле – животен пат и литературна дејност, драмското творештво на К: Чашуле, аналитички коментар на драмата „Црнила“;

6. Томе Арсовски – животен пат и литературна дејност, аналитички коментар на драмата „Парадоксот нa Диоген“;

7. Горан Стефановски – животен пат и литературна дејност, драмите на Г: Стефановски, аналитички коментар на драмата „Диво месо“.

За дополнителни прашања и консултации, обратете се на e-mail: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

Googlе Translate

Огласна табла

ИЗВЕСТУВАЊЕ

Почитувани ученици, второто полугодие во  учебната 2019/2020 година започнува на 21 јануари, 2020 година, во претпладневна смена. Наставата започнува во 7.15 часот.

Размена на ученици

Размена на ученици во Cordoba, Spain повеќе 

Размена на ученици во Plymouth, UK повеќе 

Размена на ученици во Lutraki, Greece повеќе 

Размена на ученици во Bratislava, Slovakia повеќе 

Размена на ученици во Strasbourg, France повеќе

Размена на ученици во Mardin, Turkey повеќе 

Размена на ученици во Cluj, Romania повеќе 

Присутни

Денес278
Вчера486
Оваа недела1247
Овој месец6385
Вкупно596286

Во моментов присутни

5
корисници

Среда, 15 Јули 2020 12:40

Распоред на часеви

   

   


Baner erazmus


Категорија: Натпревари

 • Рецитаторски натпревар

  naslovna

  На распишаниот конкурс за рецитатори од страна на Сојузот на друштвата за македонски јазик и литература на РМ, учество земаа и учениците од...

   
 • Државен натпревар

  naslovna

  Се чувствуваме горди и особено почестени што Гимназијата „Кочо Рацин“ оваа година е домаќи на 28 – миот Државен натпревар по...

   
 • ГИМНАЗИЈАЛЦИТЕ СО ТРЕТА ПОБЕДА ДО ПРВО МЕСТО ВО ОПШТИНАТА

   

  naslovna

  Дерби-натпреварот во Oпштинската лига во кошарка – машки, помеѓу СОУ „Гимназија Кочо Рацин“ и СОУ „Јовче Тесличков“ се одигра на 25 октомври 2018 година...

Категорија: Еразмус

СОУ„Гимназија Кочо Рацин“- Велес

СОУ„Гимназија Кочо Рацин“-Велес гимназија