Digital Inclusion

Inclusion

Access

Размена на ученици

razmena ucenici

Е-дневник

e dnevnik

Математички лавиринт

mat lab

ГИМНАЗИЈАЛЦИТЕ ГО ПРОСЛЕДИЈА ДОКУМЕНТАРНИОТ ФИЛМ „МЕДЕНА ЗЕМЈА“

Во кинотеката на Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје, на 23 јануари 2020 година, повеќе од двесте ученици од нашата Гимназија и нивните професори, имаа можност да го проследат македонскиот документарен филм „Медена земја“ –македонскиот кандидат за Оскар во категоријата најдобар странски филм за 2020 година на Американската филмска академија. Фимот е добитник на две номинации за претстојните оскари: за најдобар документарен филм и најдобар странски филм.

1
2
3
5
6
1/5 
start stop bwd fwd

Учениците имаа можност да се запознаат со импресивната, вистинска, интимна приказна за пчеларката Атиџе Муратова, жена одгледувач на диви пчели, која живее сама со својата мајка во централна Македонија, заборавено место, кое е толку специфично и необично, што повеќето современи луѓе од западниот свет никогаш не би можеле ни да го замислат.

Сериозни и емотивно вознемирени и учениците и наставниците ја напуштија кино-салата. Атиџе, нејзините пчели и натрапниците, ќе бидат ликовите кои ќе бидат предмет на анализа во дебатите што ќе следат во нареднит период.

Настанот беше финансиски поддржан од Првата детска амбасада во светот – Меѓаши, во рамките на Програмата за мировно образование. Да си посакаме уште многу вакви филмови и поводи за заедички дружења и дискусии.

Googlе Translate

Огласна табла

Размена на ученици

Размена на ученици во Cordoba, Spain повеќе 

Размена на ученици во Plymouth, UK повеќе 

Размена на ученици во Lutraki, Greece повеќе 

Размена на ученици во Bratislava, Slovakia повеќе 

Размена на ученици во Strasbourg, France повеќе

Размена на ученици во Mardin, Turkey повеќе 

Размена на ученици во Cluj, Romania повеќе 

Присутни

Денес181
Вчера373
Оваа недела2077
Овој месец4151
Вкупно957022

Во моментов присутни

6
корисници

Сабота, 13 Август 2022 17:54

РАСПОРЕД

   

   


Baner erazmus


Категорија: Натпревари

Категорија: Еразмус

 • Избор на лого

  Logo pocetna

  По јавниот конкурс за дизајн на логото за проектот „Математички лавиринт“ и јавното гласање на страната на Гимназија, избрано е идејното решение...

   
 • Анкета за ERASMUS+ обуки

  naslovna

  Според планот за работа на училиштето и во оваа учебна година СОУ „Гимназија Кочо Рацин“ ќе аплицира во програмата Еразмус+ со проект во Клучната акција 1 - Мобилност на наставен кадар со краен рок за аплицирање 5.02.2019 година. Сите заинтересирани наставници може да се пријават за обуките со пополнување на анкетата на следниот линк, но не подоцна од 28.01.2019 (понеделник)....

   
 • ДИСЕМИНАЦИЈА НА ОБУКАТА ОД МАЛТА

  naslovna

  На 8 февруари 2019 година, во СОУ Гимназија „Кочо Рацин“ се одржа дисеминација на обуката од Малта во рамките на проектот Еразмус +: – Подобрување на методологијата за изучување на странските јазици...

СОУ„Гимназија Кочо Рацин“- Велес

СОУ„Гимназија Кочо Рацин“-Велес гимназија