МИРОВНИЦИТЕ НА МИРОВЕН МАРШ ПО ПОВОД „СВЕТСКИОТ ДЕН НА МИРОТ"

На 21 септември (понеделник) 2020 година нашата Гимназија традиционално и оваа година го одбележа „Светскиот ден на мирот“ со Парадата на мирот. Овој настан како и секоја година беше реализиран со поддршка од Првата детска амбасада во светот - Меѓаши.

1
2
3
4
5
6
7
8
1/8 
start stop bwd fwd

Иако во помал број, поради состојбата со Ковид 19, на парадата учениците од нашата Гимназија заедно со нивните наставници парадираа низ градот, тргнувајќи од училишниот двор со бројни пароли испраќајки ја пораката „Мир е секој чекор". Се надеваме дека пораките кои ги испратија почитувачите на овој настан ќе ја подигнат свеста кај луѓето, а нашата парада следната година посакуваме да биде одбележана со масовно учество на ученици од нашаето училиште, децата од градинките, ученици од другите училишта од градот и секако случајните минувачи.

Googlе Translate

Присутни

Денес237
Вчера385
Оваа недела1435
Овој месец9897
Вкупно698575

Во моментов присутни

4
корисници

Четврток, 25 Февруари 2021 14:28
СОУ„Гимназија Кочо Рацин“-Велес гимназија