Латвија 2016

По самиот крај на учебната година, во периодот од 20.06.2016 до 27.06.2016, шест ученика од нашата Гимназија: Александра Мечкаровска, Горјан Марков, Дона Жарова, Игор Лазаров, Виктор Игнов и Паула Панова заедно со професорката Билјана Миланова беа дел од International Food Making LV, размена организирана од страна на нашата Гимназија во проектот Erazmus+.

20160621_125628
image-0.02.01.242f19d1c718093a9a91158c972ad3ef06096ccb436eba565e677a602fc29ba7-V
image-0.02.01.57c79cc42fc99758c79d5141f46c0496456153febe516768989a8f1413601375-V
image-0.02.01.7174150adf126a711e099f2226949aac734c1ebbc16ce274ac20e67e6970c2c8-V
image-0.02.01.a18377b2f921ee0db5e1535f5e7f06e246c6f48a0387f120d42a9d9012ecd459-V
image-0.02.01.bd59919be1c97b46395eb41896960aec48a1f02e5711a7105df56a9daa06c96f-V
Snapchat-2771719450285842436
Snapchat-3232522463548826155
Snapchat-7970143247654973950
1/9 
start stop bwd fwd

 

Истата се одржа во една од најубавите Балтички земји – Латвија. Уште при самото пристигнување во Рига – главниот град, се сретнавме со насмеаните гостопримливи лица на Латвиските организатори. Првенствено, нашата цел во оваа размена беше поблиску да се запознаеме со различните култури, традиции и кујни од пет земји на светот: Латвија, Азербејџан, Грција, Италија и се разбира Македонија. Ние бевме претставници на сите овие кујни и различни традиции. Секој ден исполнет со смеа, забава, дружење и позитивна енергија, секоја од земјите учеснички претставуваше дел од својата традиција и традиционална храна. Беше наша чест и огромно задоволство што ја имавме можеби единствената прилика да пробаме и помогнеме во подготовката на секоја посебно традиционална кујна. Латвијците како домаќини нивната храна ја подготвија и послужија во природа по која следуваше неколку часовно уживање на песочните плажи на Балтичкото Море. Покрај другото, бевме и дел од фестивалот кој беше организиран во чест на Денот на Рига. Беше прекрасно да се доживее убавината на Белите ноќи, токму во Латвија.

И покрај тоа што целта на оваа размена беше да се постигне спој и запознавање на различни култури, ние сме среќни што бевме дел од неа не само поради тоа, туку и пораи големиот број пријателства кои ги стекнавме. Заедно поминатите денови и ноќи со деца од овие земји е едно огромно искуство. Во оваа заедно помината недела остваривме спомени кои никогаш нема да избледат. По една недела од самиот почеток, по многу игри, смеења до солзи и неколку неспиени ноќи, за жал дојде крај на престојот во Латвија.

Бевме тажни, затоа што ова што токму што започна веќе заврши. Со насолзени очи моравме да се разделиме, но не со збогум, туку со поздрав дека ќе се видиме наскоро и тоа можеби уште ова лето..којзнае.

Googlе Translate

Присутни

Денес183
Вчера373
Оваа недела2079
Овој месец4153
Вкупно957024

Во моментов присутни

2
корисници

Сабота, 13 Август 2022 18:18
СОУ„Гимназија Кочо Рацин“-Велес гимназија